Автор
Woman.bg

Веднъж завинаги разберете, че това са МИТОВЕ

Когато поемате към своето фитнес-здравословно-диетично пътешествие, трябва да сте наясно с това кои правила е редно да спазвате, на кои да вярвате и кои да запратите в кошчето на забравата.

В грижата си за красива фигура и здраво тяло е нужно да бъдете добре информирани, за да можете да правите качествени избори в ежедневието си.

Сваляй целулита, обличай късите панталонки

Предлагаме ви няколко мита, витаещи в тренировъчното пространство, които се надяваме да ви освободят от натрапчивите и притеснителни догми, с които от години се опитвате да се съобразявате и които често ви оставят обезкуражени и... "дебели".

Мит 1

Колкото повече се потите, толкова повече мазнини губите

Потенето е начин тялото да контролира прегряването, начин, по който то естествено се охлажда. Това означава, че потейки се губите вода, а не мазнина. Мазнините се окисляват вътре в тялото и не се изпаряват през порите на кожата с процеса на потене. Друг е въпросът, че потенето по време на интензивна тренировка е знак, че тялото се е загряло доста добре и вътре в него започват да протичат процеси, които спомагат да изгаряне на мазнини и стягане на мускули.

Мит 2

Правенето на стотици коремни преси ще стопи мазнините в областта на корема

Това е един от най-закостенелите митове! Различните видове коремни преси помагат за заздравяването и оформянето на мускулите в областта на корема, но за да видите тези мускули трябва да бъдат стопени покриващите ги мазнини. Неслучайно множество фитнес гурута по света и у нас не се уморяват да повтарят, че за да се топят мазнини е нужно да се тренира цялото тяло. В тялото има общ източник на енергия и когато правите коремни преси не горите от източника на енергия за корема, а от общия източник на енергия. Общият източник на енергия са подкожните мазнини по цялото тяло, гликогена в мускулите и храната, която приемаме. Практиката показва, че ако следвате диета с енергиен недостиг достатъчно дълго и тренирате цялото тяло, рано или късно започва топене на мазнини по цялото тяло, като от гените ви зависи къде повече и къде по-малко. Обикновено жените по-лесно стопяват корема, а трудно от бедра и дупе.

За да изгорите мазнини и с удовлетворение да видите развитите си елегантни мускули трябва тренировката ви да включва едновременно кардио и силови упражнения, както и да обърнете внимание на менюто си. Без внимателно изготвен режим на хранене няма как да постигнете целите си. Ако тренирате усилено, но въпреки това не отслабвате и не виждате желани резултати, означава, че трябва да обърнете внимание на калориите и количеството храна, които приемате ежедневно.

Мит 3

Ако искате да влезете във форма, трябва да се посветите на тичане... Много тичане

Ако искате да отслабвате и в същото време да се стягате, тичането на дълги разстояния не е най-добрата идея. Колкото повече тялото ви свиква с упоритото тичане, толкова по-малко калории започва да гори с времето. Най-добрият вариант за топене на мазнини и стягане на мускули е посвещаване на интервалните тренировки.

Те представляват къси тренировки от по 20 минути, в които се набляга на 3-4 упражнения, редуващи се едно след друго и повтарящи се по няколко пъти в една тренировка. Така например, можете да правите 4 упражнения – 30 секунди яко изпълнение, 10 секунди почивка и преминаване към следващото упражнение. Така се изграждат серии от упражнения, които се повтарят по няколко пъти за 20 минути. Пример:

Всичко казано дотук само подкрепя избора ви на ефикасна тренировка, която можете спокойно (дори е препоръчително) да редувате с джогинг, който е е истинско вълшебство за сърцето, тонуса и здравето ви.

Мит 4

Преяждането ви кара да пълнеете

Разбира се, че ще напълнеете, ако преяждате през ден! Но ако ви се случва достатъчно рядко (например, веднъж, два пъти в месеца) няма да ви стане нищо. Е, ще натоварите храносмилателната система, но тя е толкова мощна машинка, че ще се справи с излишната храна и ще ви опрости този инцидентен грях.

Запомнете, че можем да говорим за напълняване, когато се забелязва редовен прием на повече калории, отколкото тялото ви реално се нуждае. А това е индивидуално за всеки.

Мит 5

Без болка няма успех

Упражненията не трябва да са болезнени! По време на тренировката си трябва да се потите и дишането ви да се учестява - това са признаци на качествена тренировка. Е, не става въпрос да останете без дъх и да ви прилошее, но не трябва да оставяте дъха си в спокойно състояние, в което да можете да проведете разговор.

Нещо много важно – правете разлика между болка от моментно напрягане и натоварване на мускулите (да ти се запалят мускулите, както се казва) и болка по време на упражнение, която затруднява движението на част от тялото. Неприятната и продължителна болка е начин тялото да каже, че има проблем и правите нещо което не е добре за него. Просто го слушайте и ако от някое упражнение силно ви заболи, просто спрете да го правите на мига!

Мит 6

Плодовете са здравословна храна, от която не се пълнее

Да, плодовете са супер здравословни и наши верни приятели, но също така съдържат доста калории, които могат сериозно да възпрепятстват отслабването. Е, едва ли ще напълнеете от тях (освен, ако не ядете промишлени количества банани, фурми и грозде), но със сигурност няма да отслабнете качествено, ако си позволявате плод по всякакъв повод.

B плoдoвeтe въглexидpaтитe ca пpeдcтaвeни нaй-вeчe пoд фopмaтa нa зaxapи - глюĸoзa, фpyĸтoзa, зaxapoзa.