Очаквайте на 29 юли 2013 г. блестящия биографичен роман „Мария Стюарт“, дело на вещия познавач на човешките страсти Стефан Цвайг!

„Мария Стюарт“ (превод: Димитър Стоевски, стр. 376, цена мека корица: 18 лв., цена твърда корица: 20 лв.) разкрива необикновената съдба на една от най-злочестите фигури в световната история.

Кралица на Шотландия, когато е едва на шест дни, кралица на Франция на седемнайсет години чрез брака ѝ с Франсоа II, вдовица на осемнайсет.

Принудена да се завърне в Шотландия, тя се омъжва за лорд Дарнли, има любовна връзка с граф Ботуел и бяга в Англия, след като любовникът убива съпруга й. Търси закрила от своята съперница Елизабет, кралицата на Англия, която обаче я държи двайсет години в плен, преди да ѝ отсече главата.

Скоро след нейната смърт личността ѝ добива ореола на мъченичеството за католическата вяра, а с течение на времето се обвива и в мистична мъгла.

Като дивно драматичен символ определя авторът тази борба, която започва още пред люлката на Мария Стюарт:

„Това пеленаче не може да говори, да мисли, да чувства, то едва може да движи мъничките си ръчици под завивката, а ето, че политиката вече посяга към неговото неразвито тяло, към неговата безгрижна душа.“

Какво всъщност се е случило с Мария Стюарт? Наистина ли е участвала в убийството на втория си съпруг?

Случаят привлича вниманието на Стефан Цвайг, след като попада в Британския музей на доклад за нейната екзекуция.

„Попитах дали съществува действително достоверен документ – споделя той по-късно. – Никой не знаеше и така, докато търсех, подсъзнанието ми започна да пише книгата за Мария Стюарт.“

Ако искате да притежавате тази книга в личната си библиотека, купете тук: http://shopping.bg/mariia-stiuart-stefan-cvaig

За автора

„Само моментите на криза имат значение в историята на един живот“, твърди Стефан Цвайг. Аристократичният виенчанин е роден през 1881 г., учи в университетите на Берлин и Виена и се посвещава на перото, за да се превърне в гениален хроникьор и свидетел на една историческа епоха, раздирана от трагедии. Любим на няколко поколения новелист, биограф, есеист и поет, Стефан Цвайг създава внушително, неортодоксално творчество, ужасено от бездните на човешката лудост и обвеяно от носталгия по един по-топъл и безметежен свят. Авторът на „Нетърпеливо сърце“ и „Триумф и трагедия на Еразъм Ротердамски“ се самоубива заедно със съпругата си Лоте в Бразилия на 22 февруари, 1942 г.