Първото изпотяване на човека обикновено идва веднага след раждането.

Потта се предизвиква от емоциите, въздействието на топлината или физическите усилия и се проявява върху лицето, под мишниците, дланите или ходилата.

Върху степента на потене влияят настроението, хранителните продукти и напитки, лекарствата и медикаментите, които приемаме и дори хормоналните нива. Тенденцията за потене на дланите и ходилата при някои хора се наследява.

Обикновено температурата на тялото се намира в равновесие, но притокът на топлина нарушава баланса и ни става горещо. За да се възстанови топлинното равновесие, тялото трябва да увеличи топлоотделянето.Това се постига чрез потенето.

Потят се почти всички хора. За разрешаването на този проблем съвременната козметична индустрия е създала специални дезодоранти, антибактериални сапуни и редица други препарати.

Дезодорантът всъщност е препарат, презназначен за отслабване или отстраняване на неприятните миризми. При едни дезодоранти активната част (ароматизаторът) премахва миризмата на пот, при други антибактериалните компоненти спират процеса на разлагане на потта, а при трети - временно са свиват “каналите” на потните жлези. Дезодорантите съдържат поглъщащи миризмите компоненти (дезодоранти), ароматизиращи вещества (одоранти), бактерициди и други компоненти. Всяко от тези вещества има конкретна функция.



Антимикробните вещества възпрепятстват развитието на бактериите, предизвикващи миризмата на пот. Абсорбиращите вещества (например талк) поглъщат миризмата на пот, а ароматизиращите я препокриват. Действието на дезодорантите обикновено продължава 6-7 часа, макар все по-често да се анонсират продукти с 24-часова ефективност. Дезодорантите в аерозолна опаковка са удобни и като правило не оставят петна по дрехите. Всички средства трябва да се нанасят върху чиста и суха кожа.

Някои хора се потят по-силно от другите. Най-вече за тях са предназначени антиперспирантите. Антибактириалните вещества в тях регулират потенето

В техния състав влизат алуминиеви и цинкови соли, намаляващи процеса на потене с 40-50%.

Освен тези активни вещества в дезодорантите често се добавят екстракт от алое, алантоин, хитозан и други. Всички те притежават смегчаващо и противовъзпалително действие.

Антиперспирантът се нанася на повърхността на кожата. Активните компоненти се разтварят в потта или във влагата на повърхността.

Разтворените компоненти образуват гел, който съществено намалява обема на отделяната пот. Антиперспирантите ефективно намаляват нивото на бактериите на кожата и затова предотвратяват неприятната миризма. Проведени изследвания показват, че използването на антиперспиранта сутрин и вечер или само вечер е по-ефективно, отколкото неговото използване само сутрин.

Ако потенето е съпътствано от силна и неприятна миризма, трябва да се потърси лекарска помощ. Това може да е реакция на организма в отговор на някакво заболяване. Лечението в такъв случай ще бъде комплексно и ще зависи от причините за хиперхидрозата (повишеното потене). Често се прилага витамин В и препарати, съдържащи бром, калций и различни медикаменти, съчетани с балансирано хранене и ограничаване на течностите.

Потърсете помощ от специалист, ако внезапното започнете да се потите повече от обичайното или ако забелязвате силно потоотделяне всяка нощ без конкретни причини. Студената пот може да бъде знак за тежко заболяване, тревога или сериозна болка.

Полезни съвети:

1. Избирайте дрехи от естествени материи като памук, лен, вълна или коприна, които позволяват на кожата да диша.

2. Носете чорапи от естествен памук и обувки от естествени материали, които добре пропускат въздуха и позволяват на краката да дишат.

3. Винаги нанасяйте дезодоранта върху измито тяло.

4. Кафето и силните подправки способстват за повишеното потоотделяне, затова по-добре ограничете тяхната употреба, ако имате проблеми с потта.

5. Ежедневно си взимайте контрастен душ (топъл/студен).

6. Правете си вани с различни билки.

7. Ходете колкото е възможно повече боси, съветват здраве.bg.