Не ви харесва, но не можете да го промените. Лошият навик е упорит и борбата с него не е лесна работа. Всеки един лош навик обаче може да бъде победен, убедени са психолози.

Хапвате безразборно и най-често посягате към боклучави храни, не пиете достатъчно вода, пушите, спите с грим... Лоши навици безброй, а воля за справянето им нулева? Познато ни звучи и на нас. Вземете се в ръце и веднъж завинаги преборете лошия навик!

Четете още: Хапвате ли посред нощ?

Наблюдавайте се и разберете какво поражда лошия навик

Първата стъпка е да обръщате внимание кога и в какви ситуации се случва да се обърнете към лошия навик. Ще ви дадем пример с екипа на Woman.bg. Прекарвайки по 8 часа зад бюро, често изпадаме в състоянието „не ме свърта тук“. Понякога се подаваме и на скуката. И двете състояния нерядко "лекуваме" с храна. Но не си представяйте, че похапваме ябълки и круши, напротив. Пред нас се разстилат чинийки с бисквитки или соленки, които се унищожават за нула време. После се чудим откъде, за Бога, се появи излишния килограм, пъпките по челото и задържането на вода? Безразборното хранене в комбинация със стоенето зад бюро избухва като калорийна бомба със закъснение. Връзката между храната и скуката я установихме след известен период наблюдение.

Четете още: 7 съвета за по-щастлив работен ден

"Ако можете да забележите кога го правите, при какви обстоятелства и какви чувства са свързани с това, най-вероятно ще разберете защо го правите и ще можете по-лесно да спрете", смята психотерапевта д-р Сюзън Джафи.


Водете си дневник

Записвайте кога се проявява навикът и какво минава през главата ви в този момент. Правете списък с плюсовете и минусите на това поведение и ги записвайте. Проследяването на каквото и да е било по този прост начин по-скоро го променя и най-вече - прави хората по-наясно с него.



Намерете му заместител

След сте изучили неприятния навик, можете да му намерите по-малко дразнещ, временен или постоянен заместител. "Ако имате навик да си гризете ноктите, опитайте да дъвчете дъвка", съветва още д-р Джафи.

Дълбокото дишане и медитацията също помагат, когато изпаднете в ситуация, отключваща навика.

Има и един малък трик, който някои психолози препоръчват - носите гумен ластик на китката си и го дръпвайте всеки път, когато усетите, че се поддавате на лошия навик . Усещането за дискомфорт ще се пренесе и върху нежеланото поведение.