Автор
Woman.bg

Почина великият писател Габриел Гарсия Маркес

Габриел Гарсия Маркес - един от най-почитаните и влиятелни писатели на Латинска Америка през 20в., почина в Мексико на 87 години, съобщи мексиканската преса.

Малко след това новината потвърди в профила си в Twitter Фернанда Фамилиар, говорителка на неговото семейство. "Сто години самота и тъга за смъртта на най-големия колумбиец за всички времена", написа и колумбийският президент Хуан Мануел Сантос в социалната мрежа, съобщи dir.bg

Преди десетина дни Маркес бе настанен в болница в столицата на Мексико с обезводняване и инфекция на белите дробове и отделителната система. След това той бе изписан и лечението му продължаваше у дома. Авторът на "Сто години самота" е починал там, в ръцете на съпругата си и двамата си сина.

Габриел Гарсия Маркес е роден на 6 март 1927 в Аракатака, Колумбия, но прекарва по-голямата част от живота си в Европа и Мексико. Често е сочен за най-известния представител на явлението в литературата, известно като магически реализъм. Световната му слава идва с публикуването на книгата "Сто години самота" през 1967 година. Получава Нобелова награда за литература през 1982 година.

През 1989 г. му откриват раково образувание на дробовете. През 1999 г. Габриел Гарсия Маркес е диагностициран с лимфома - рак на лимфните жлези. Той претърпява 2 тежки операции. Химиотерапията, на която е подложен в болница в Лос Анджелис, се оказва успешна и болестта изглежда излекувана. Фактът, че животът му се е оказал застрашен обаче го навежда на мисълта, че трябва да започне да пише мемоарите си. Три години по-късно той публикува "Живея, за да разказвам" - първия том от трилогията мемоари.

Смята се, че Габриел Гарсия Маркес е най-популярният испаноезичен писател след автора на "Дон Кихот" Мигел де Сервантес. Романът му "Сто години самота" се е продал в около 50 милиона копия на над 25 езика. Други негови завладяващи творби са "Хроника на една предизвестена смърт", "Любов по време на холера", "Есента на патриарха" и "Генералът в неговия лабиринт".

Четете още: Цитат на деня: Прощалното писмо на Маркес