Автор
Woman.bg

История на красотата: Елизабет Арден (II част)

Продължение.

„Гримът прави жените щастливи. Когато материалното положение ги принуждава да влагат по-малко в дрехи, те влагат повече в гримове.”

Елизабет Арден

Интуицията и програмата на Флоранс оправдали себе си. Че кому е нужно да се маже с крема си в собствената си скучна спалня, ако има възможност да отиде в специален салон, където за известно време ще се почувства кралица.

Освен собственото си име, Елизабет сътворила и име за новата си козметична линия от кремове. На изисканите опаковки се появило романтичното име - Venetian. В последствие и благодарение на сътрудничеството с химика Fabian Swanson в тази линия попадат 48 продукта, включващи и декоративна козметика, средства за коса и зъбна паста. Най-популярният продукт от тази серия, в противовес с мазните и тежки кремове по онова време, станал лекият и с фина текстура крем "Venetian Cream Amoretta".

Следват немалко открития, увековечили нейното име. Тя пуснала козметична линия по схема - почистване, овлажняване, подхранване на кожата. За нас това е обичайна схема за грижа за лицето, но в началото на миналия век Арден създала истинска революция с тези си нововъведения в козметиката.

Революционно останало и въвеждането на практиката да се подбират тонално основата и пудрата, съобразявайки се с основния цвят на кожата. Неин е способът „total look” в грима, където оттенъкът на ружа, червилото и лака за нокти да са идентични и хармониращи един с друг.

Арден първа се досетила да указва на определено място върху кутийката с крем своето име, правейки по този начин всеки продукт подвижна реклама. До преди нея никой не правел това.

Благодарение на изобретателността на Арден днес ние имаме водоустойчивия туш за мигли. Легендата разказва, как жестока собственичка на концерн довеждала своите подчинени до сълзи по няколко пъти на ден. В резултат на което Флоранс решила да избави жените от ужасните черни вадички под очите. За това изобретение и до днес друг козметичен гигант, Max Factor, оспорва правата си.

Но с това новаторският й дух не секва. Елизабет Арден е първата козметична марка, която се рекламирала в кината преди началото на прожекцията. Кинематографите и техните звезди въобще допринесли немалко в популяризирането на творенията на Мис Арден. Но нито тя, нито Мадам Рубинщайн по своето време не отдали дължимото на зараждащата се телевизия, мощта на която оценил Чарлз Ревсон. Всъщност тези две потресаващи жени така били заети с борбата си една към друга, че въобще не взели предвид създателя на бъдещия гигант на козметичната индустрия за красота - Revlon. За това нееднократно съжалявали след това. Всъщност, през четиридесетте години сред тях се появил още един сериозен конкурент, който се изявява директно на луксозния козметичен пазар – Ести Лаудер. Веднъж, вбесена от наглостта на не по-малко амбициозната от нея конкурентка, Мис Арден лично изгонила Мисис Лаудер от своя салон.

Работата на целеустремената Елизабет Арден потръгнала добре и през 1914г. тя открива своя втори салон във Вашингтон /окръг Колумбия/. Пътувала и до Париж - град, който Елизабет считала ключов за козметичния бизнес. Тя мечтаела и за Лондон, затова пътешествайки по Европа се старала всячески да изучи потребностите на местните жени, техните предпочитания в грима /като правило това били сенки, очна линия и туш за мигли/. Със себе си носела популярни аромати за времето си, а също така и шпионирала в салоните, където вече се продавал кремът на нейната главна съперница - Хелена Рубинщайн.

Хелена Рубинщайн

Целият си живот Мис Арден посвещава на женската красота. Започвайки с времето, когато нощувала в своето магазинче на Пето Авеню и завършвайки с 1960г. , когато целият свят бил в нозете й. Оставало ли й е време за личен живот?

Известно е това, че всичките и бракове претърпели фиаско.

Завръщайки се от своята първа европейска обиколка Елизабет Арден се запознала на парахода с банковия служител Томас Люис /Thomas Jenkins Lewis/, който през 1918г. става първият й съпруг и път към американско гражданство. Удивително е как този брак е просъществувал 17 години при условие, че за Елизабет на първо място е била кариерата, а не семейният живот. Даже в деня на сватбата, след церемонията по бракосъчетанието, тя се отправила обратно към своят офис. Възможно е залог за дългото сътрудничество в семейството да се дължи на факта, че през цялото това време Томас е бил търговски директор на марката Elizabeth Arden и всячески участвал в развитието й. Съпрузите нямали деца и затова те активно участвали в благотворителни акции. Факт е, че за годините брак, Елизабет не позволила на съпруга си да придобие нито една акция от предприятието й. Казвала му: „Скъпи, никога не забравяй едно малко нещо - това всичко е мое дело, а ти просто работиш тук!”. Тази нейна прозорливост в някаква степен спасила Елизабет, след развода с мистър Люис. За отмъщение той отишъл на работа при Мадам Рубинщайн.

По-късно, през декември 1942г., Елизабет се омъжила втори път - за руския „княз” Михаил Евланов /Michael Evlanoff/, подвеждайки се по аристократичната му титла. Всъщност, оказва се, че Михаил не е княз, а мошеник с хомосексуални наклонности, но с огромен талант да разказва сладки легенди. След разследвания на частен дедектив, през октомври 1943г. Елизабет подала молба за развод.

Все пак първият й съпруг – Томас Дж. Луис, остава най-известният биограф на великата Мис. Той разказва за страстта на Елизабет към конете.

„На мен май повече ми провървя с конете, отколкото с мъжете – шегувала се великата Мис – Но това е, защото аз винаги съм обичала конете повече.”

Тя съветвала мъжете: „ Обръщайте се към конете, като към жена, а с жените като към коне. И тогава те ще започнат да побеждават заради вас.”

Елизабет Арден станала легенда приживе. Тази загадъчна дама, която умеела да създава вълшебни кремове и да пътешества по целия свят. През 40-те години на миналия век в арсенала на компанията имало около 300 наименования на продукти, всеки от които имал успех. След това били пуснати няколко марки аромати, създадени в сътрудничество с Карл Лагерфелд, Валентино и Елизабет Тейлър. Империята „Елизабет Арден” към момента на смъртта на собственичката се оценява на 60 млн. долара и имала огромен авторитет в света на красотата и модата.

Елизабет Арден обичала да казва, че има три американски имена, които всеки знае по света: Кока кола, Сингер шевни машини и козметиката на Елизабет Арден!

През 1962г. Елизабет Арден била удостоена с ордена на Почетния легион /Legion d’Honneur/ в знак на признателност за принос към козметичната промишленост. А през 1990г. списание Life включил тази велика жена в списъка „Водещи американци на Двадесети век”.

Из архива на списание Life

Великолепната Коко Шанел високо оценявала таланта на Арден и дала живот на знаменития афоризъм: „В света има само една Мадмоазел - това съм аз, само една Мадам – това е Рубинщайн и само една Мис – това е Арден.”

Елизабет Арден, която считала, че красотата, това не е просто грим и грижа за лицето и тялото, красотата - това е сътрудничество с природата, стремеж към усъвършенстване по-добрата страна на женската природа, починала от „усложнение след инсулт и пневмония” на 88 години /18.10.1966г./ като самотна, но велика жена.

Мис е погребана в Ню Йорк под името Елизабет Н. Греъм./Elizabeth N. Graham/.

Приживе, журналистите атакували Мис с въпроси за секретите й и източника на вдъхновение. До нас е достигнала една фраза на Елизабет Арден, която може да се използва като ръководство в действие:

„Удивително, колко много може да достигне една жена, когато е целеустремена”.

Автор: Оливера Арнаудова-Попова, гримьор и преподавател, Belle Vue make-up studio