Автор
Woman.bg

Мрачни градски тайни привличат туристи в София

Обвити в изключителна мистика места ще привличат млади туристи от страната и чужбина в столицата.

Това ще се случи благодарение на проекта „София през погледа на младите хора”, който е дело на фондация „Зелена улица”.

Най-потайните кътчета на града са подбрани след кръгла маса, на която младите са излъчили своите фаворити. В списъка са попаднали места, за които се носят легенди или са изключително опасни и екстремни.

Маршрутът включва подземията на "Топлофикация"

които на практика са цял подземен град, изтъкан от множество лабиринти. Младите любопитни туристи ще бъдат привлечени и от „Тунелът на властта”, за който се носят легенди още от времето на тоталитарния режим. Небивал интерес има и към старите армейски бункери в квартал "Редута", както и старите римски катакомби около Ректората на Софийския университет и Духовната академия. Атракция ще бъде и тунелът „Бронкс”, който излиза на Паметника на Съветската армия и в Докторската градина. През летните месеци там подземията са обитавани от клошари и наркомани, което прави посещението им изключително екстремно, обясниха авторите на проекта.

В тура е заложена и нотка на изследователство, коментира пред „Новинар” Ради Куртев, който е създател на проекта. Именно заради това в списъка с мистериозни места е посочена и Стаята за разпит на улица Париж, която все още не се знае къде е. Това запалило още повече любопитството на туристите, които искали да стигнат първи до нея.

Четете още: Църкви и манастири, в които се сбъдват желания


Сред екстремните дестинации е и Централна гара

защото там има реален риск бъдете ограбени. Не са пропуснати и бежанските общежития в "Овча купел" и градинката зад Попа, където се събират наркомани.

Освен мистичните кътчета на столицата младите хора ще могат да посетят и други забележителности, които са разделени в няколко категории категории - "Нови забележителности", "Изкуства", "Хора, известни личности" и "История, култура и религия". Проектът е в подкрепа на София за Европейска столица на културата през 2019 г. и е достъпен чрез Google maps и Facebook, което го прави лесно приложим за мобилни телефони и компютри. Подобна е инициативата и на YPG 2 Sofia. Те също използват социалните мрежи, за да направят различни маршрути от столицата по-достъпни за младите хора. Целта им обаче е да обучат по-добре ентусиастите, които безплатно развеждат туристи, обясни пред „Новинар” Ваня Иванова, която оглавява инициативата. По думите й това ще е много ценно за посетителите на София, тъй като ще имат възможност да се свързват с гидовете си онлайн, избирайки ги по своите интереси.

Източник: novinar.bg