Депресията се определя като "упорито чувство на тъга, което продължава две седмици и повече, пречи на работата, на училището и отношенията с близките".

В навечерието на световния ден на психическото здраве 10 октомври, Световната Здравна Организация /СЗО/ предупреждава, че над 350 млн. души по света страдат от депресия. "Това е глобален феномен, който се появява и при двата пола, а също така и сред богати и бедни", казва началникът на отделението за психически заболявания и злоупотреба с наркотици към СЗО Шехар Сахена.

С 50 на сто по често депресията се появява при жените в сравнение с мъжете, при което постродилния синдром във формата на тази болест засяга всяка пета майка.

Болестта се определя като "натрапчиво чувство за тъга", продължаващо от две и повече седмици. Това чувство пречи на работата, на училището, а също така и на взаимоотношенията в семейството". В най-тежката си форма тази болест може да доведе до самоубийство, подчертават от СЗО.

Всяка година по света се самоубиват един милион души, половината от които страдат от депресия. Сахена обяснява, че срама от болестта кара хората да не се обръщат към специалисти и по малко от половината от тях търсят експертна помощ. В някой страни този процент се свежда под 10 на сто.

Той предупреждава лекарите да обърнат внимание, когато се сблъскат с първите признаци на депресия при хора, в които тази болест най-малко се очаква, на пример при деца по-малки от 12 г. или млади хора. Според Сахена лекарствата не са единственото решение на депресията и че един откровен разговор може да се окаже по-успешен начин на лечение. "Не трябва да се приема, че депресията означава взимане на хапче" подчертава Сахена, цитиран от АФП.