Акнето е дерматологичнo заболяване, което от една страна е много разпространено и засяга около 85% от хората през определен период от живота, а от друга изисква дълго лечение, много грижи и разходи.

В редки случаи акнето може да се проточи в продължение на много години, но въпреки това създава достатъчно психически дискомфорт и стрес. В болшинството от случаите неговото начало е през пубертета, което се обяснява с цялостната промяна, която настъпва в организма на момчето или момичето и по-специално влиянието на повишената активност на половите хормони върху функцията на мастните жлези.

На влиянието на хормоните са подложени най-големите мастни жлези и по-точно тези, разположени в областта на лицето, раменете и деколтето. Те започват да произвеждат себум (секрет на мастните жлези) в прекомерно количество. Себумът заедно с клетките, които изграждат стената на жлезите запушват порите на кожата. След това бактерии Propionibacterium acnes, които нормално живеят на повърхността на кожата навлизат в тези пори, като използват за храна мастите в секрета. В отговор на тези процеси, организмът отговаря с различно по тежест възпаление или зачервяване на кожата, което наричаме акне.

Не са редки и случаите, когато акнето може да бъде проява на хормонален дисбаланс, особено при бременност, месечен цикъл, след спиране на контрацептиви. В последно време поради действието на редица неблагоприятни фактори – стрес, замърсяване, по-голяма употреба на медикаменти, различни хормонални препарати, неправилна козметика се наблюдава увеличаване на неговата честота и в по-късна възраст.

Желателно е да не се прибягва до самолечение, а да се консултирате с дерматолог, особено при по-тежките форми на заболяването. Така се избягва риска от излишни експерименти с вашето здраве, както и вероятността допълнително да влошите акнето. Разбира се подходът трябва да бъде комплексен и индивидуален, като се съобразят и особеностите на кожата, чисто хигиенните грижи и вашето ежедневие.

Освен познатите на повечето анти-акне кремове и лосиони много често се налага да се приемат и лекарства през устата (антибиотици, ретионоиди, противозачатъчни), при това в продължение на месеци. Допълнително част от терапията станаха химчните пилинги и различни видове лазерни технологии. С помощта на тези по-нови методики може да се намали дозата на лекарства, използвани за лечение, както и да се подобрят белезите от акне. Противовъзпалителното лазерно лечение е съвсем отскоро, открито в търсене на най-добрите начини за лечение на този толкова разпространен дерматологичен проблем.

Особено благоприятен ефект имат LED терапията с Omnilux, диодният лазер, IPL, напоследък и KTP лазерът. Те представяват един малко по-алтернативен метод спрямо конвенционалното лечение с лекарства. Особено удачно се оказва лазерното лечение при пациенти резистентни на антибиотици, такива, при които медикаментите не оказват ефект или не желаят да пият лекарства. Принципно лазерите се ползват вече 2-3 десетилетия за решаване на различни дерматологични и естетични проблеми, но откакто наскоро се установени благоприятният им ефект в борбата с акнето се включват все по-активно в схемите за лечение.

Предполага се,че благоприятният ефект на лазерите може да се обясни с два основни механизма на тяхното действие – от една страна се атакуват субстанции произвеждани от бактерията P. acnes, наречени порфирини, а от друга се въздейства върху мастните жлези. Порфирините са продукти от метаболизма на P. acnes. Когато те биват изложени на светлина с определена дължина на вълната се стартира специфична фотодинамична реакция и порфирините произвеждат високо реактивни свободни радикали. Тези радикали унищожават бактериите и така се потиска възпалението и образуването на неприятните пъпки. С дозираното си и термично въздействие, лазерът атакува хиперактивните мастни жлези в кожата, при което силното загряване ги свива, като предизвиква забавяне производството на себум и намалява на порите.

Неизменна част от цялостния лечебен процес, а и последващата поддръжка на кожата след успешното лечение, са подходящата козметика и хигиена. Една част от пациентите се притесняват, че ако полагат повече грижи акнето им ще се влоши. Те смятат, че това би могло да доведе до допълнителни възпаления. На противоположната страна са други, които считат, че макар и често да измиват лицето си все не е достатъчно и непрекъснато сменят козметичните продукти и марки с надеждата, че новата серия най-накрая ще даде очакваните резултати. И в двата случая пациентите не подхождат към проблема по правилен начин и резултатите няма как да ги удовлетворят. Факт е, че лицето трябва редовно и правилно да се измива и почиства без обаче да се прекалява. Дерматолозите препоръчват това да бъде не повече от 2 пъти дневно. Ясно е, че само измиване с вода няма как да бъде достатъчно, като е изключително важно точно какъв измивен продукт ще подберете. Може да е гел, пяна или сапун, като е желателно да е съобразен с типа кожа, в случая проблемна, комбинирана или мазна, както и по възможност да е т.нар. продукт без сапун и с неутрално ph.

Пазарът изобилства от какви ли не анти-акне продукти, но много от тях са твърде агресивни и отстраняват огромна част от повърхностния защитен липиден филм върху кожата. Много погрешна е масовата практика лицето да се почиства с алкохол съдържащи продукти. По този начин се получава ненужно изсушаване, нарушава се защитната функция на кожата и за бактериите е много по-лесно да навлязат по-дълбоко. Кожата е стресирана и се опитва максимално бързо да възстанови покривния си слой, което е свързано с много по-засилена мастна секреция. Логично е, че изсушаването след измиване ще се редува с повишено омазняване, като по-мазната кожа е чудесна основа за задълбочаване проблемите на кожата и влошаване на акнето. За тази цел ви препоръчваме измиващия гел Eucerin® DermoPURIFYER. Неговите предимства са неутралното ph и специалната формула, комбинираща съставки, които както нежно почистват грима и нечистотиите по лицето, така и едновременно матират и хидратират кожата и я подготвят за последващата грижа или терапия. Тъй като живеем в доста замърсена околна среда понякога имаме нужда и от допълнително почистване, което обаче да не травмира излишно кожата. Има много любители на ексфолиантите, които обаче прекаляват с тяхната употреба или ползват продукти с по-груби частици, които могат да наранят епидермиса и така да се създаде входна врата за допълнителни възпаления. Ексфолиращият гел на Eucerin DermoPURIFYER почиства порите в дълбочина и ефективно премахва мъртвите клетки и черните точки без да изсушава кожата. Това се дължи на капсулираната млечна киселина, като съвсем спокойно може да се ползва и за проблемната кожа на гърба и деколтето. По правило ексфолиантите се ползват не повече от 1-2 пъти седмично.

С помощта на съвременните козметични и лекарствени продукти за кратко време може да настъпи значително подобрение на акнето. Разбира се резултатите варират при различните хора. Повечето анти-акне препарати трябва да се нанасят ежедневно, което изисква да сте достатъчно дисциплинирани и постоянни, за да постигнете успех. Когато акнето е по-тежко задължително се добавя и медикамент през устата, но при по-леките форми комбинацията от локални средства може да бъде напълно достатъчна. По правило лечението на акнето отнема няколко месеца и това понякога поставя на изпитание търпението на пациентите. Затова въоръжете се с търпение и имайте предвид, че благоприятните резултати зависят както от правилно подбраното лечение, така и от стриктното следване на инструкциите на вашия дерматолог.

По-леките форми на акне особено сред тинейджърите се нуждаят понякога само от подходяща козметика, по възможност медицинска и по-специално серия за мазна, акнеична и проблемна кожа. Както вече уточнихме почистването на кожата и добрата хигиена са много важни. Тъй като мастните жлези секретират себум и през нощта, можем да помогнем на кожата и да противодействаме на омазняването с активен нощен крем. Особено подходящи са такива, съдържащи киселини от групата на т.нар. аклфахидрокси киселини, които регулират производството на себум, действат противовъзпалително и същевременно фино излющват мъртвите клетки, за да намаляват запушването на порите. Активният нощен крем на Eucerin от серията DermoPURIFYER дава всички тези положителни ефекти, тъй като съдържа в себе си млечна киселина, чиято молекула е най-малка в сравнение с останалите хидрокси киселини и успешно прониква на достатъчна дълбочина в порите без да дразни, изсушава и лющи излишно кожата. Ако кожата е прекалено мазна по-удачен би бил активният концентрат към същата серия, като той може да се нанася и през деня особено в Т-зоната, където по правило омазняването е по-голямо. Повечето лекарствени локални продукти след известен период на употреба изсушават кожата, като тя дори може дори да се зачерви, да се залющи и да стане по-чувствителна. В такива случаи е много важно да се възстанови баланса, да се хидратира и успокои, тъй като както прекаленото омазняване, така и прекаленото изсушване са две крайности, които нарушват здравето и нормалната функция на кожата. Разбира се, именно поради този „страничен” ефект от терапията, към всяка серия на медицинска козметика за проблемна кожа има и хидратиращ продукт (Eucerin DermoPURIFYER Хидратиращ крем), който да създава чувство на комфорт и еластичност и същевременно да бъде добра основа за грим. През летния сезон актуална става и слънчевата защита поради многобройните негативни ефекти, които слънцето може да окаже върху акнеичната кожа. Тъй като в такива случаи кремовете, които трябва да нанасяте върху лицето се увеличават с още един, това много често обременява пациентите особено младежите. Eucerin са помислили и за това с комбинирания продукт, който предлагат и по-точно DermoPURIFYER Интензивен Хидратиращ Крем SPF 30. Така хем от една страна се осигурява интензивна хидратация съобразена с особеностите на този тип кожа, хем кожата е защитена от слънчевите лъчи с достатъчно висок особено за градски условия фактор – 30.

Белезите от акне са най-неприятната последица на едно вече излекувано акне. Не само поради неестетичната страна на проблема, но и това, че непрекъснато напомнят за онези неприятни и травмиращи за всяко момче или момиче, мъж или жена години на активното акне. За съжаление понякога независимо колко стриктно спазвате предписаното ви лечение, не чоплите и стискате пъпките и почиствате внимателно и старателно лицето, няма 100 % гаранция, че няма да се получат белези. Най-добрият избор за елиминиране на проблема е чрез т.нар. фракционирана лазерна терапия. В миналото за тази цел се ползваше дермабразио, но процедурата с него е изключително болезнена и травматична, с голям риск от странични реакции, кървене и не се намира напълно под контрола на лекаря. Лазерното третиране с фракциониран лазер е далеч по-съвременен и включително по-ефективен вариант. При него се осъществява прецизно "изпаряване" на повърхностните епидермални слоеве и топлинно въздействие върху дълбоките структури на кожата с лазер. По време на самата процедура не се обработва цялата кожа, а само отделни участъци от нея под формата на микроскопични колони – микротермални зони. Те са заобиколена от здрава и незасегната от лазера област и по този начин кожа се възстановява много бързо дори при обработване на по-големи повърхности. Така се активира производството на нови и здрави колагенови влакна, изглажда се релефа на кожата, свиват се порите. Необходими са 1-3 процедури в зависимост от дълбочината на белезите. Те се правят през месец и имат възстановителен период в рамките на 3-5 дни всяка. Задължително условие е минимум месец преди процедурата, кожата да не е излаганана на слънце или солариум и да няма тен. Понякога при по-дълбоки белези, причинени от по-тежките форми на акне е възможно да се инжектира пълнител на базата на хиалуронова киселина под белега, за да се подобри вида му.

Лечението на акнето изисква доста упоритост и постоянство от ваша страна, както и правилно лечение, режим и съпътстващи терапии и процедури, назначени от вашия дерматолог.