Културата оказва огромно влияние върху начина на хранене.

Докато маниерът на хранене на запад и у нас все повече се изкривява и отдалечава от здравословните навици, в много страни традиционната кухня все още е на почит.

Там се сервират умерени по размери, добре комбинирани порции, които се поднасят в приятна обстановка и с любими хора. Затова и няма нищо чудно, че любителите на домашната кухня са по-елегантни от онези, които обичат да хапват най-вече навън, напомнят от здраве.bg.



Повече ядки (Африка)

Богати на белтъчини, здравословни мазнини и други полезни хранителни вещества, ядките могат да бъдат прекрасен заместител на месото, включително на пилешкото. В Африка, особено в Гамбия, ядките се сервират в комбинация с най-различни зеленчуци и подправки под формата на супи и яхнии.

Ориз и всички от семейство бобови (Бразилия)


Според проучване, публикувано в списание Obesity Research, диета, богата на ориз и бобови растения, намалява риска от затлъстяване с 14% в сравнение с типичния западен маниер на хранене.

Подправете добре храната (Югоизточна Азия)

Легендарните лютиви чушки в тайландската кухня имат най-малко две диетични функции: забавят храненето и ускоряват метаболизма. Не трябва да забравяме, че бързото хранене е една от основните причини за наднорменото тегло, защото мозъкът ни няма достатъчно време да подаде на тялото сигнал, че погълнатата храна вече му е достатъчна. Ето защо добавянето на лютиви подправки към ястията може да допринесе за процесите на отслабване.

По-малко месо (Гърция и Близкия изток)

За традиционната средиземноморска кухня е характерна ниската консумация на месо и месни продукти. Там се набляга на плодовете и зеленчуците, в това число на маслините. Главен източник на белтъчини са ядките и нахутът, докато месото се използва много повече като допълнение към ястията.

Подобно на гръцката кухня, в много азиатски страни месото също се третира като гарнитура, а не като основно ястие. Белтъчините се набавят главно от риба и соя, сервиранив комбинация с пресни или задушени зеленчуци, варен ориз, спагети и супа.

Пийте чай Ройбос (Южна Африка)

Естествено сладкият червен чай от ройбос е по-полезен дори от зеления и може да предотврати епизоди на преяждане, тъй като засилва усещането за достатъчна хидратация. Освен това той съдържа катехини и антиоксиданти, които подпомагат процеса на отслабване.

Яжте бавно и се наслаждавайте (Франция)

92% от френските семейства се хранят всяка вечер заедно. Нека да вземем пример от тях! Времето, прекарано със семейството и любимите хора, не е загубено: то не само ще подобри семейните отношения, но и ще забави процеса на хранене. Освен това ще се чувствате сити с по-малко погълнати калории.

Яжте повече риба (Япония и Холандия)



Японците консумират повече риба от жителите на всяка друга държава, но и холандците не остават много назад. Там всяка година се изяждат средно 85 милиона херинги, приготвени по най-различен начин. А, както е известно, рибата е богата на така ценните омега-3 мастни киселини, които стимулират мозъчната функция, подобряват състоянието на сърцето и кръвоносните съдове и намаляват нивата на стресовия хормон кортизол, който доказано влияе неблагоприятно и на психическото, и на физическото здраве. И понеже.

И понеже повече морски храни са нискокалорични (защото съдържат малко наситени мазнини), може да ги ядете без да се тревожите от излишни килограми.

Спрете да се храните още преди да сте сити (Япония)

Според известна японска система на хранене, човек трябва да престане да яде, когато е на 80% сит. Логиката зад това е, че системното и пълно засищане води до разтягане на стените на стомаха, което пък непрекъснато увеличава необходимото количество храна, за да се чувстваме сити. По този начин се оформя един порочен кръг, който води до затлъстяване.

Научете се да ставате от масата в момента, когато почувствате първите признаци на засищане, и ще спадането на теглото няма да закъснее.