Ако попитате работещите в Бърза помощ как наричат дългите, прекрасни, мързеливи дни, сигурно ще се изненадате - сезонът на травмите.

И това важи особено за децата. Статистиката сочи, че това действително е пикът на различни инциденти, свързани с жегата, вкл. и удавяния. Но това едва ли ще промени настроението на хората да търсят разнообразие и забавление в топлите летни дни, най-вече около морето и други водни басейни.

Предлагаме ви няколко погрешни схващания, които могат да развалят доброто лятно настроение:

Мит: Партитата около басейн са безопасни стига да има възрастен наблизо.

Факт: Много фатални случаи стават именно когато има възрастен наоколо. Проблемът обикновено е в настъпващата суматоха, а решението да има определен човек, който да наблюдава само водата, защото това е мястото, откъдето идва опасността. В басейна не трябва да има излишни играчки, които да пречат на видимостта.

Мит: Не трябва да се притеснявате от слънчево изгаряне през облачните дни.

Факт: Можете да изгорите много и в напълно облачен ден. Мрачното време, без значение колко облачно е, не влияе върху количеството вредно UV излъчване, на което е изложен човек. Съветът на специалистите е особено децата задължително да носят шапка и дрехи, които ще намалят вредата от слънчевото лъчение. Това е особено важно за децата под 6 месеца. Нанасяйте и слънцезащитен лосион - SPF фактор 15 е достатъчен, особено ако е подбран така, че да предпазва и от UVA и от UVB лъчите. Слънцезащитните лосиони трябва да се нанасят поне 30 минути преди да излезете, а много от тях - и отново на всеки два часа или веднага след плуване или изпотяване.

Мит: Жегата не е проблем преди юли и август, когато са най-високите температури.

Факт: Изтощението от жегата и ударът са по-често срещани в началото на сезона, защото човешкото тяло има нужда от време за да се приспособи.

Мит: Надуваемите топки и играчки предпазват децата във водата.

Факт: Тези играчки са направени за забавление, не за предпазване. Те създават погрешно чувство за сигурност и у децата и у родителите им.

Мит: Нищо няма да се случи на децата в басейна през краткото време, през което ще вдигнете телефона или ще си вземете студена напитка.

Факт: Всъщност само за секунди детето може да потъне. За две или три минути може да изгуби съзнание. За четири или пет минути под вода човешкият организъм получава необратими мозъчни увреди или се стига до фатален край. Според статистиката в повечето страни, удавянето е втората основна причина за неволна смърт при децата между 1 и 14 години (повече са само фаталните случаи при транспортни инциденти).

Мит: Децата трябва да пият само когато са жадни.

Факт: Докато ожаднее, детето вече може да е дехидратирано. На организъм с тегло 45 кг, са нужни поне 150 мл вода на всеки 15 минути.

Мит: Безопасно е да се остави детето в столчето в колата, докато шофьорът излезе за малко.

Факт: Температурата в колата може да се повиши изключително бързо през лятото, което може да доведе до мозъчна увреда, бъбречна недостатъчност и смърт за броени минути. Когато температурите навън са между 26 и 38 градуса, температурата в колата бързо може да се покачи до над 75 градуса. С температура навън 28 градуса, вътрешната температура в колата може да достигне 42 градуса в рамките на 15 минути, дори с прозорци, отворени по 5 см всеки. Логично децата са по-малко способни да издържат на екстремна жега от възрастните.

Мит: Добрият родител никога не би забравил детето си в колата.

Факт: Всъщност се случва нерядко децата да заспят на задната седалка, а стресираните и заети родители да ги забравят. Може да използвате т.нар. визуални подсещания, например да слагате плюшена играчка в столчето за детето, когато самото то не е в него, и да премествате играчката на предната седалка до шофьора, когато детето е в колата. Плюшената играчка ще ви напомня, че детето е отзад.

Източник: zdrave.bg